CNC obráběcí centrum

Jsme český výrobce obráběcích center na zakázku. Specializujeme se na kusovou výrobu CNC strojů podle požadavků a přestav zákazníka. Přizpůsobíme Vám vše od velikosti pracovní plochy CNC obráběcího centra až po výbavu stroje. Věnujeme se výrobě zařízení na obrábění různých kovů, dřeva nebo plastů. Obráběcí centrum je schopno na jedno upnutí obrábět do finálního požadovaného stavu. Záleží na provedení, ale většinou se jedná o frézovací či soustružnická centra, která mohou být vertikální či horizontální. Rozdělení určuje způsob uložení vřetene vůči materiálu. Obecně dochází ke střídání procesů na jednom obrobku.

Mám zájem o CNC obráběcí centrum

U současných obráběcích center záleží na produktivitě tedy rychlosti obrábění a také přesnosti. Právě vývoj a zdokonalování CNC strojů přináší tolerance na úrovni tisícin milimetru. Ve vytížených sériových produkcích je podmínkou také automatizovaný proces podávání materiálu a také odebíraní hotového obrobku. Delší třískové obrábění může vést k tepelné distorzi a v takových případech je nutné mít u CNC obráběcího centra výkonné chlazení. Právě s příchodem počítačem řízených strojů je možné obrábění velmi složitých tvarů relativně snadnějším způsobem. Nyní by se dalo říci, že je programování podkladů pro obrábění náročnější než právě obrábění samotné.

Řízení CNC obráběcího centra

Z názvu CNC vyplývá ovládané počítačem. V dnešní době je na trhu několik technologických špiček se zaměření na ovládání a řízení obráběcího centra. V první řadě je potřeba rozlišit náročnost ovládání na základě počtu os na CNC stroji. V případě klasického tříosého provedení není řízení stroje tak náročné. S přidáním 4 osy (buď rotační nebo naklápěcí) je nárok na řízení podstatně vyšší a nejvyšší úrovní a tedy i nejsložitější řízení CNC obráběcího centra je provedení 5 os. Náročné simultálnní obrábění zvládá několik technologických firem jako například FANUC, SIEMES, Mitsubishi Electric a další. Při naklápění nástroje ve všech osách je potřeba dopočítávat délku nástroje a optimalizovat řezné parametry.

Obráběné materiály

S CNC obráběcím centrem lze soustružit, frézovat nebo brousit. Každý obráběný materiál má své specifické požadavky na obrábění. Náročnost na tuhost obráběcího centra je přímo závislá na tuhosti obráběného materiálu. CNC stroj stavíme vždy podle předpokladů vytížení a právě podle požadavků na materiál, který bude na tomto centru obráběn. Z kovů lze obrábět například:

  • Nerezová a karbonová ocel
  • Wolfram
  • Měď
  • Hliník a jeho deriváty
  • Titan
  • Olovo

Kovové materiály s sebou nesou nejvyšší nároky. Při obrábění dřeva nebo plastů není takový požadavek na tuhost konstrukce, ale požadavky na rychlosti obrábění a přesnosti jsou tu také. Soustruh nebo fréza na dřevo mají jiné možnosti a odebírání třísek a pilin tvarují materiál do požadovaných tvarů. CNC obráběcí centrum na dřevo a plast můžeme dovybavit odsavačem třísek, špon a prachu, protože při takovém procesu není často potřeba nástroj dochlazovat. Pokud tedy právě poptáváte nebo chcete rovnou objednat komplexní stroj, určitě se na nás neváhejte obrátit. Rádi Vám zpracujeme nabídku podle požadavků. Jsme český výrobce a všechna obráběcí centra vyrábíme na zakázku.