Vláknový laser Raptor

Vláknový laser je stále častější technologií na dělení kovových materiálů v mnoha oblastech průmyslu. Fiber lasery jsou populární především kvůli své účinnosti. Generátorem paprsku u vláknových laserů je přirozeně zdroj. Použitelné výkonové rozpětí se v dnešní době pohybuje od 1 do 12 kW. Konkrétní výkon fiber laseru určuje v první řadě limity síly materiálu. V druhé řadě ale výrazně ovlivňuje produktivitu.

Poptat vláknový laser

S vyšším výkonem roste rychlost propalu materiálu a také řezná rychlost. S vyšší výkonem je náklad na jeden výpalek paradoxně nižší, protože při podobných vstupních nákladech vypálíte za hodinu více produktů. U vláknových laserů se používá pálicí médium. Jedná se o technické plyny, jakými jsou dusík či kyslík. Některé materiály lze pálit pouze stlačeným vzduchem.

Vláknový laser RaptorEfektivní vláknový laserVláknový laser na kov

Jaká je cena?

Vláknové lasery za poslední dobu zaznamenali výrazné snížení prodejní ceny. Technologie aplikovaná do CNC laserů již není nová a je dnes vcelku rozšířená. Vysoká konkurence na straně výrobců dokázala stlačit cenu na přijatelnou úroveň. Vláknové řezací lasery v dnešní době stojí od 1 000 000,- Kč do 10 000 000,- Kč. Běžné řezací lasery se pohybují na spodní hranici tohoto rozmezí. V porovnání s CNC plazmou je přidaná hodnota daleko vyšší. To jak ve kvalitě pálení tak v chytrých funkcích novodobých vláknových laserů.

Jaké jsou náklady na hodinu pálení?

Na začátku jsme uvedli, že se jedná o produktivní a efektivní stroj. To je všechno pravda. Nicméně hodina pálení s vláknovým laserem může stát klidně 1 500,- Kč a někdy také více. Mezi hlavní náklady fiber laseru počítejme pálený materiál, hodinovou mzdu obsluhy CNC stroje, technické plyny, spotřební materiál, elektrickou energii a amortizaci laserového řezacího stroje. Pro lepší představu:

  1. Technický plyn (dusík, kyslík) - 800,- Kč
  2. Spotřeba el. energie - 150,- Kč
  3. Mzda obsluhy stroje - 300,- Kč
  4. Spotřební materiál - 1,- Kč
  5. Amortizace stroje - 50,- Kč

Kalkulaci nákladů si každý musí udělat sám. Velmi záleží na druhu pálení, složitosti výpalků a ceny vstupů. Nejčastěji se průměrná hodina pálení pohybuje kolem 1 000,- Kč. Vyšší výkon vláknového laseru snižuje cenu na jeden výpalek.

Český výrobce vláknových laserů

Zabýváme se vývojem a výrobou různých CNC strojů a to nám přineslo zkušenosti, které implementujeme do každé nové modelové řady. Vláknové lasery jsou stále chytřejší a řídící systémy překvapí svou jednoduchostí a množstvím inteligentních řešeních. Kritickým komponentem je laserová hlava. Ta paprsek vedený vláknem usměrňuje na plech či profil a je tak přímo zodpovědná za kvalitu řezu.

Novodobé laserové hlavy mají mnoho sensorů, které monitorují řez v reálném čase a upravují řezné podmínky. Procesní hlavy mají také čidla znečistění nebo přehřátí a o výkyvech dávají vědět operátorovi CNC stroje. Automatické hledání ohniska je již standardem u základních fiber laserů. Opravdu pokročilé sestavy mají plnou automatiku. Doporučujeme přijet se podívat osobně a nechat si předvést vláknový laser v akci.